DECLARATII ŞOC

In jos

DECLARATII ŞOC

Mesaj Scris de DESTEPTUL la data de Vin Aug 21 2009, 21:57

Declaraţii şocante ale bulgarului Stamen Stancev:
,,Procuroarea Angela Ciurea mi-a cerut informaţii despre implicarea lui Traian Băsescu, Radu Berceanu şi Adriean Videanu!” Procuroarea Angela Ciurea a instrumentat dosare sensibile şi a „coordonat ancheta penală desfăşurată în dosare intens mediatizate, cu implicarea unor marcante figuri ale vieţii politice româneşti, toate aceste dosare interes înd siguranţa naţională a României”. De la Hayssam la ALRO, Ciurea spune că, imediat după ce a preluat aceste dosare, şefii săi ierarhici i-ar fi solicitat insistent să nu ancheteze anumite persoane în dosare precum traficul de armament din România - cauză disjunsă din dosarul „fuga lui Omar Hayssam”, dosarele legate de Alro Slatina şi Nuclearelectrica, fost separate din marea anchetă de spionaj în legătură cu privatizările strategice. În legătură cu ace s te aspecte, Stamen Stancev, reţinut în afacerea privatizărilor strategice, a făcut o declaraţie interesantă după eliberare: „M-am întî lnit o singură dată cu Angela Ciurea, la Nisa. Niciodată la Viena, cum s-a sugerat. Şi nici cu procurorul Ciprian Nastasiu nu m-am văzut decît la cîteva zile după eliberarea mea, la el în birou. Personal, dincolo de faptul că s-a aflat de cealaltă parte a baricadei, îl plac foarte mult pe Ciprian Nastasiu, ca om. E valoros. Încă din momentul eliberării mele, mi s-a pus în vedere de către procurori că trebuie să răspund la fiecare chemare a acestora la interogatorii. Deja avem probleme din pricina lui Hayssam, care a fugit, nu mai vrem probleme şi cu tine, mi-au spus! Am promis că voi colabora cu anchetatorii, însă, recunosc, nu-mi face nici o plăcere să vin în România. Procuroarea Ciurea mi-a telefonat, mi-a spus că vrea să-mi pună nişte întrebări, am fost de acord şi am convenit asupra unei date posibile şi convenabile, at ît pentru mine, cît şi pentru ea. La discuţie a participat şi avocatul meu. Ne-am întîlnit la Nisa, într-un restaurant cu geamurile deschise. Nu ne-am ascuns. Deşi a venit cu o agendă şi şi-a notat ce-am discutat, probabil că m-a şi înregistrat. Mi-a pus întrebări specifice despre eventuala implicare a lui Radu Berceanu, Traian Băsescu sau Adriean Videanu în afacerile pe care le coordonam eu. Cred că avea nişte informaţii, după părerea mea, care conduceau spre aceştia. I-am spus că nu ştiu nimic. De fapt, mi-au şi verificat toate operaţiunile bancare din perioada 2002-2007 şi s-a constatat că nu făcusem nici o plată nelegală sau dubioasă. Nu i-am plătit nimic Angelei Ciurea, nici biletul de avion, nici hotelul, nici măcar la masă nu a vrut să accepte să fie invitata mea. După părerea mea, ceea ce i se înt împlă acum procuroarei Ciurea, şi ce i s-a întîmplat într-un fel similar şi procurorului Ciprian Nastasiu, se datorează faptului că se apropiase prea mult de nişte informaţii care duceau la afaceri ilegale ale unor înalţi demnitari ai statului. Am şi întrebat-o: chiar aveţi curajul să faceţi această investigaţie? Şi mi-a răspuns că da, indiferent cît de rezonante sînt numele peste care va da. Era hotărîtă. Cî nd s-a întors în ţară a fost demisă din funcţia de procuror adjunct al DIICOT şi trecută aproape pe linie moartă la Parchetul Curţii de Apel.”
DESTEPTUL
Admin

masculin Numarul mesajelor : 292
Data de inscriere : 22/11/2008

Sus In jos

Re: DECLARATII ŞOC

Mesaj Scris de DESTEPTUL la data de Mier Aug 26 2009, 23:03

De ce acum? De ce asa sinceri? Pe cine credeti ca vor sa sperie? La cine isi incordeaza muschii?
La cinci ani dupa ce programul de detentie al CIA a iesit la iveala, au fost facute publice mai multe detalii despre metodele de interogare a detinutilor importanti. Astfel, luni a aparut un ghid in care serviciile secrete explica tehnicile folosite pentru a-i face pe detinuti sa vorbeasca, prin stres, epuizare si frica.

Ghidul, alaturi de alte documente publicate recent, ilustreaza modul in care programul a fost limitat treptat si au fost excluse cateva dintre cele mai controversate practici, in urma recomandarilor consilierilor medicali ai serviciilor secrete, scrie Washington Post.

Indrumarile sunt cuprinse intr-un document oficial care dateaza din 30 decembrie 2004 si care este destinat Biroului pentru Consiliere Juridica din cadrul Departamentului de Justitie. Documentul a fost facut public in cadrul unui proces intentat de Amnesty International SUA si de Uniunea Americana pentru Libertatile Civile in baza Actului privind Libertatea Informatiei.

In document se mentioneaza ca detinutii erau tinuti dezbracati si cu capul acoperit cu un sac. Dupa ce le erau incatusate mainile si picioarele, detinutilor li se punea cate o zgarda la gat, de care se foloseau garzile pentru a-i lovi cu capul de perete.

La inceputul sesiunii de interogare, detinutilor li se dezvelea capul si erau palmuiti pentru a li se capta atentia. Apoi erau loviti cu capul de perete in mai multe randuri. Potrivit indicatiilor, aceasta tehnica putea fi repetata de 20 sau 30 de ori daca detinutul refuza sa raspunda la intrebare. Apoi urmau metodele mai drastice - erau tinuti cu capul sub apa, nu erau lasati sa doarma cate 180 de ore si erau fortati sa stea in pozitii dureroase. De asemenea, se mentioneaza ca, de multe ori, acestia erau inchisi timp de 18 ore intr-o cutie de lemn.

CIA a refuzat, marti, sa faca vreun comentariu pe baza documentului redactat de un avocat al serviciilor secrete, al carui nume nu a fost divulgat. Cu toate acestea, purtatorul de cuvant al CIA, George Little, a precizat ca tehnicile detaliate in memoriu au fost aprobate de Departamentul de Justitie in timpul administratiei Bush, adaugand ca programul s-a incheiat acum.

In plus, oficialii CIA au mai explicat ca metodele drastice erau rezervate doar unui numar restrans de suspecti de terorism, despre care se credea ca detin informatii importante in legatura cu atentatele de la 11 Septembrie 2001.
DESTEPTUL
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de DESTEPTUL la data de Mier Iul 14 2010, 11:33

Consilierul prezidenţial, Iulian Fota, a declarat în exclusivitate pentru “Puterea” că Strategia de Apărare a Ţării conţine o serie de ambiguităţi care ţin de securitatea naţională, dar că anumite pasaje trebuie reformulate pentru a se cunoaşte exact despre ce “este vorba”. Oficialul de la Cotroceni susţine că dinamica relaţiilor internaţionale poate conduce la situaţia ca Strategia să fie revizuită anual.
După ce a fost adoptată de CSAT şi trimisă spre dezbatere la Parlament, Strategia de Apărare a Ţării a trezit numeroase controverse. Consilierul prezidenţial pe probleme de securitate naţională, Iulian Fota, ne-a explicat că există “anumite ambiguităţi” în această Strategie, dar că au fost şi anumite scăpări care vor trebui revizuite. “Trebuie să precizez că o Strategie nu poate fi foarte exactă. Fie pentru că vorbim despre situaţii ipotetice care pot apărea în viitor, fie pentru că atunci când vine vorba de securitatea naţională rămâne o zonă de ambiguitate pe care fiecare ţară o foloseşte în interesul său. Asta dă şi farmec documentului. Cadrul acela ambiguu rămâne aşa”, a subliniat Fota. El a adăugat că scopul unei astfel de Strategii este să asigure un grad de transparenţă, dar trebuie ţinut cont de faptul că securitatea şi apărarea naţională se bucură de „un grad limitat de transparenţă”. „Putem vorbi de cât de mare să fie gradul de transparenţă, dar nu putem vorbi de transparenţă totală, atâta timp cât nimeni în NATO şi în Uniunea Europeană nu a inventat transparenţa totală în probleme de securitate. Dacă vă uitaţi şi la alte ţări şi ele folosesc formule care dau de gândit. Statul pune o parte din bucătăria sa pe masă, dar totuşi o parte din ea rămâne doar pentru el”, a comentat plastic Fota nivelul de transparenţă al Strategiei de Apărare.
Mass-media, ambiguitate în 2010
După ce presa a fost introdusă anul acesta la capitolul “vulnerabilităţi” la adresa siguranţei naţionale, formulările neclare lasă loc de interpretări, în sensul introducerii mass-mediei şi la capitolul “riscuri şi ameninţări”. Problema o constituie insuficienta explicare a termenului actor non-statal. În proiectul Strategiei de securitate naţională din 2006, elaborată de generalul Constantin Degeratu, mass-media este indicată drept un actor non-statal. “Actorii nestatali principali sunt: mass-media; partidele politice; sindicatele, patronatele şi alte organizaţii profesionale; organizaţiile nonguvernamentale şi alte forme de participare ale societăţii civile; organismele de conducere ale companiilor”, se arată în documentul citat. În Strategia din 2010, această explicaţie lipseşte cu desăvârşire. În schimb se face referire la acest concept, precizându-se că “activităţile şi preocupările informative ale unor actori non-statali orientate spre influenţarea actului decizional, inclusiv a deciziei politice, a mass-mediei sau a opiniei publice”, constituie un risc sau o ameninţare la adresa siguranţei naţionale. Pe scurt, preocupările informative ale mass-mediei pot fi considerate că influenţează decizia politică şi opinia publică.
“Trebuie reformulat”
Teoria este contrazisă de consilierul prezidenţial Iulian Fota. “Mass-media nu poate fi considerată în nici un caz un actor non-statal. Actorii non-statali sunt organizaţii care nu au caracter de decizie într-un stat, pot să fie localizate fie numai pe teritoriul unui stat, fie pot fi localizaţi pe teritoriul mai multor state. Când s-a trimis Strategia de Apărare a Ţării către Parlament, ne-am exprimat disponibilitatea pentru observaţii, discuţii. Sunt anumite zone în care noi, ca specialişti, ştim despre ce este vorba, dar poate nu le-am explicat suficient”, a precizat oficialul de la Cotroceni. El a declarat că textul trebuie reformulat pentru a se cunoaşte despre ce este vorba. „România nu a avut până în anii ’90 învăţământ public de ştiinţe politice, iar acum există viziuni diferite asupra anumitor termeni. O să vedeţi că există oameni care folosesc acelaşi concept cu înţelesuri diferite. Ne-am uitat în Strategia din 2006 şi de aceea există un capitol continuitate şi adaptare. Ideile mari din Strategia de atunci le considerăm valabile. Sunt câteva lucruri semnalate la care vom aduce anumite clarificări. Literatura de specialitate nu duce discuţia despre actorii non-statali în zona mass-media sau a ONG-urilor, ci a acelor grupări care au anumite revendicări”, a adăugat consilierul prezidenţial.
Peste 5.000 de site-uri ale radicalismului islamic
Dacă în 2006, mass-media, partidele şi organizaţiile nonguvermentale erau incluse în categoria actorilor non-statali, conceptul diferă total în 2010. Iulian Fota a identificat pentru „Puterea” noii actori non-statali. „Este foarte cunoscută promovarea mesajelor radicale împotriva anumitor grupuri etnice, împotriva anumitor minorităţi prin website-uri. Erau în urmă cu un an peste 5.000 de websiteuri, este posibil ca numărul lor să fi crescut, care promovau mesaje din zona radicalismului islamic. Unele mesaje sunt de ură şi de incitare la violenţă. Unele organizaţii au revendicări paşnice, democratice, pe faţă, şi sunt alte organizaţii din astea non-statale care acţionează ilegal, folosesc violenţa, produc distrugeri, victime şi ca atare atitudinea faţă de ele este alta. Tot aici ar intra ca definiţie şi cartelurile crimei organizate transnaţionale, care folosesc în atingerea scopurilor mijloace ilegale”, a explicat consilierul prezidenţial pe probleme de securitate.
Iulian Fota pune pe seama schimbărilor din situaţia internaţională diferenţele conceptuale ale Strategiei din 2010 faţă de cea din 2006. „Trebuie să vă gândiţi că redactarea acelui document a fost făcută la nivelul anului 2005. De atunci situaţia internaţională a evoluat foarte mult”, a afirmat consilierul preşedintelui Traian Băsescu. El ne-a dezvăluit că a simţit în cele şase luni în care a lucrat la elaborarea Strategiei de Apărare a Ţării cum situaţia internaţională se schimbă, iar acest lucru putea face ca anumite lucruri scrise în documentul de la Cotroceni să nu mai fie valabile. „Ne-am gândit că ar trebui ca această Strategie să fie revizuită anual. Preocupaţi de treburile noastre politice interne nu mai sesizăm dinamica internaţională, iar uneori ritmul schimbărilor este prea mare”, a subliniat oficialul de la Cotroceni pe probleme de securitate.
http://www.puterea.ro/news5397/Consilierul-prezidential-pe-probleme-de-securitate-Iulian-Fota-arunca-bomba-%E2%80%9CStrategia-de-Aparare-a-tarii-trebuie-revizuita-anual%E2%80%9D.htm
DESTEPTUL
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum